POWSTANIE PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Początki istnienia parafii sięgają XIX wieku, kiedy to w Jastrzębiu odkryto źródła leczniczej solanki jodowo-bromowej, co spowodowało napływ kuracjuszy i wszczęcie nowych inwestycji budowlanych.

Od początku przeplatały się losy mieszkańców, zakładu leczniczego dla kuracjuszy nazwanego Zakładem Maryi oraz sióstr posługujących  w nim. 

Dlatego nie można mówić o historii parafii  bez przypomnienia roli dr M. Witczaka w rozbudowie  Zakładu Maryi  i Domu św. Józefa, roli Sióstr Boromeuszek i ich kapelanów (ks. Franciszka Macherskiego,  o. Ludwika Kasperczyka, ks. Roberta Przewodnika). Szczegółowe informacje znajdują się  w zakładce  Z KRONIKI PARAFIALNEJ.

Warto wspomnieć, że do rozpoczęcia budowy kościoła przyczyniła się słuszna obawa przed konfiskatą całego budynku Zakładu Maryi w latach 50. XX wieku.

17 września 1950 przystąpiono do adaptacji istniejącej kaplicy na kościół parafialny.

Pomimo niesprzyjającej sytuacji politycznej i zmian kadrowych, dzięki Bożej pomocy i zaangażowaniu kapelanów oraz mieszkańców, remont zakończono  w 1951 r.

Jego Eminencja ks. bp Herbert Bednorz poświęcił kościół w dniu 10 czerwca 1951r.

Samodzielna parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została erygowana w dniu 15 grudnia 1951r przez Jego Eminencję ks. bp. Stanisława Adamskiego

Pierwszym proboszczem został ks. Robert Przewodnik.

Poświęcenie kościoła

Dalsze losy parafii opisano w zakładce ZAPISKI NA 65-LECIE PARAFII.

Parafian i gości, którzy dysponują zdjęciami kościoła z minionych lat bardzo prosimy o kontakt z kancelarią w celu ich zdygitalizowania (zapisania w postaci cyfrowej, oryginały zdjęć nie ulegną uszkodzeniu i zostaną zwrócone właścicielowi).