BIBLIOTEKA PARAFIALNA CZYNNA
ŚRODA   16.00 – 18.00

W CZASIE WAKACJI ZAMKNIĘTA

Zapraszamy  do naszej Biblioteki Parafialnej, w której można zamówić gorącą czekoladę, café latte czy zwykłą małą czarną, usiąść przy stoliku, poczytać prasę, przejrzeć albumy czy porozmawiać w miłym towarzystwie.

Biblioteka zawiera duży zasób woluminów książkowych – mamy ich ponad 3700. Są to książki o tematyce religijnej, ale nie tylko. Zapraszamy serdecznie do czytania i pogłębiania swojej wiedzy.

„Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne” (Arturo Pérez-Reverte).


BIBLIOTEKA PARAFIALNA POLECA


Adam Człowiek (1969–2014): współczesny polski wizjoner, który otrzymywał Orędzia w latach 1990–2014. Została mu przez Boga powierzona misja ukazywania sytuacji Kościoła, Polski i świata. Wraz z tą misją otrzymał symboliczne nowe imię. Przez cały czas wypełniania tej misji Adam Człowiek pozostawał pod duchowym kierownictwem kapłanów i hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego, bezwarunkowo wierny Jego nauczaniu i posłuszny Niebu, aby pozostać w ukryciu. Pan Jezus: „Nie lękaj się, człowiecze, lecz słuchaj uważnie tego, co do ciebie mówię. Prorokuj w Moje Imię, bo czas nadchodzi. Tobie objawiam klucz Mojego Imienia, abyś przy nim wytrwał do końca wraz z tymi, którzy stoją razem z tobą na tej drodze. Daję ci światło i siłę, bo chcę, abyś umacniał to, co jest zagrożone, dawał odwagę, tym, którzy wątpią, a twoje świadectwo umocni się. Umacniaj to, co ma być silne w BOGU. Idź i służ Mojemu Kościołowi, dając mu świadectwo Prawdy. Prochem jesteś i nie chcę, abyś wyróżniał się czymkolwiek. Niech twoją radością będzie dawanie świadectwa…”


Olgierd Łukaszewicz o książce „Wplątany w historię…”: „Ta książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Warto ją przeczytać. Oto jeden z ciekawych ludzi naszych czasów. Józef Musioł podsumowuje życie. Jest moim sąsiadem, przyjacielem i powiernikiem od połowy lat siedemdziesiątych zeszłego wieku. Mówimy o rzeczach codziennych, a najczęściej o Polsce. Moja perspektywa skraca dystans, więc jestem świadkiem, jak serdecznym, życzliwym, bezpośrednim i angażującym się dla dobra innych jest człowiekiem. Wydawca i autor zaproponowali jednak portret z perspektywy dalszej, w której doświadczenia życia, aktywności i dokonania J.M. widziane są na tle dramatycznej historii Polski, a szczególnie skomplikowanej historii Ślązaków. Wzrusza mnie jego dzieciństwo i młodość. Pojawiają się tematy takie jak wojna, Oświęcim, walka z bezdusznym stalinowskim systemem, wreszcie własna odpowiedzialność za sprawiedliwość, za samodzielne, suwerenne wybory sędziego, podjęcie dialogu z Polską w kategoriach polityki, walka J.M., aby polityka była uczciwa i racjonalna w interesie ojczyzny. To gawęda o zdarzeniach, przygodach i wyborach dowcipnego rozmówcy, opatrzona przez wydawcę i autora świetnymi komentarzami wyjaśniającymi historyczne konteksty PRL-u i nie tylko. Gorąco książkę polecam młodym Polakom, którzy mają uproszczony propagandowo czarno-biały przekaz o pokoleniu żyjącym w realnym socjalizmie. Ta książka jest rzetelnym świadectwem, które dał człowiek prawa, sędzia”.


Dla Mackenziego Allena Philipsa wspaniałe wakacje w rodzinnym gronie stają się początkiem koszmaru. Jego najmłodsza córka Missy zostaje uprowadzona. Wkrótce w położonej na odludziu chacie w Oregonie zostają odkryte ślady świadczące o tym, że dziewczynka padła ofiarą brutalnego morderstwa. Kilka lat po dramatycznych wydarzeniach pogrążony w żałobie ojciec Missy otrzymuje tajemniczy list – zaproszenie do chaty, w której odebrano życie dziewczynce. Mack przypuszcza, że nadawcą listu jest sam… Bóg. Wbrew wszelkiej logice zrozpaczony ojciec podejmuje decyzję o wyjeździe i zmierzeniu się ze swoimi największymi koszmarami. Weekend w opuszczonej chacie na zawsze odmienia jego życie. Mack spotyka w niej Boga, który przybiera różne postaci i przydomki. Nazywa się Tatuśkiem, Jezusem i ukazuje się jako żydowski robotnik oraz Sarayu, Azjatka uosabiająca Ducha Świętego. Czas spędzony w chacie staje się dla mężczyzny czymś na kształt terapii z udziałem Boga. „Chata” to niezwykła opowieść o tym, że Bóg zjawia się obok nas wtedy, kiedy najbardziej go potrzebujemy. Książka Wm. Paula Younga okazała się wielkim sukcesem wydawniczym, wspinając się na szczyty list bestsellerów na całym świecie.


Jest to religijna powieść dla człowieka żyjącego na przełomie wieków. Wydarzenia sprzed 2000 lat związane z przyjściem Jezusa na ziemię, Jego historia zapisana na kartach Ewangelii, odżywają na nowo w realiach współczesnego społeczeństwa. Czy Chrystus przychodzący dzisiaj do ludzi ma im coś jeszcze do powiedzenia? Czy my, ludzie współcześni, potrafimy usłyszeć Jego głos? Czy jesteśmy w stanie spotkać Mistrza z Nazaretu na ruchliwych i zatłoczonych ulicach?


Peter Hepp urodził się w 1961 roku jako głuche dziecko – jedyny niesłyszący w rodzinie. Ma już trzy lata, gdy pewien lekarz przypadkowo odkrywa, że z jego słuchem jest coś nie w porządku. Dopiero w wieku pięciu lat zaczyna brać udział w prywatnych zajęciach logopedycznych. W szkole, a później w internacie dla dzieci z wadami słuchu, poznaje wspólne życie z „towarzyszami niedoli”. Tam uczy się języka migowego, który staje się jego „mową ojczystą”. Podobnie jak wielu niesłyszących, szuka praktycznego zawodu. Lecz szybko zdaje sobie sprawę, że praca w rzemiośle nie jest wszystkim, na co go stać. Angażuje się w działalność socjalną. Odkrywa swe powołanie, pracując jako opiekun niewidomych i niesłyszących. Mimo kalectwa jest szczęśliwy, mogąc nieść pomoc słabszym i potrzebującym.


Refleksje na czas Adwentu, okresu Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Objawienia Pańskiego. Autor odsłania głębię i liturgiczne bogactwo tych dni, kierując wzrok czytelnika ku temu, co najbardziej w nich istotne – ku tajemnicy Wcielenia, uczłowieczenia Boga.


Niezwykłe świadectwo pani doktor Glorii Polo, Kolumbijki, ocalonej przez Boga w niezwykły sposób po porażeniu i spaleniu całego ciała przez piorun. To, co widziała i przeżyła, wielokrotnie miała okazję opowiedzieć. Czytelnik staje się nie tylko świadkiem przemiany wewnętrznej – duchowej autorki, ale także uczestnikiem tego procesu – każdy z nas, czytając to świadectwo, znajdzie fragment, który mógłby przypisać sobie. Książka napisana na faktach, naprawdę dająca do myślenia. Po jej przeczytaniu wiele może odmienić się we własnej wierze i postrzeganiu świata, zarówno przez wierzących, jak i niewierzących.


Autor we wprowadzeniu napisał: „Jeszcze za życia Ojca Pio, pośród jego duchowych dzieci ujawnił się szczególny fenomen – skłonność do spontanicznego dzielenia się doświadczeniami: powiedział mi, wobec mnie tak się zachował, zrobił to i to”. Dzięki takim opowieściom również ci, którzy nie mieli okazji poznać Ojca Pio osobiście, mogą zapoznać się z sytuacjami, słowami, wydarzeniami ukazującymi Świętego takim, jaki był. Autor, ojciec Marcellino IasenzaNiro, przez pewien czas żył u boku Ojca Pio. Składał świadectwa podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Jak napisał, był jednym z tych, którzy ofiarowali Kościołowi dokumentację niezbędną do wyniesienia Ojca Pio do chwały ołtarzy. Często zapraszany, by mówić o Ojcu Pio, szybko zauważył, że nie może czerpać jedynie ze swoich własnych wspomnień. W ten sposób zaczął szukać informacji u współbraci, którzy mieszkali wraz z Ojcem, i u niektórych dzieci duchowych zamieszkałych w San Giovanni Rotondo.


Książka śp. Joachima Badeni OP, Judyty Syrek „Uwierzcie w koniec świata. Współczesne proroctwo o powtórnym przyjściu Chrystusa” jest proroctwem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ojciec Joachim Badeni niespełna rok przed swoją śmiercią otrzymał (sam tak o tym mówił) polecenie stworzenia książki o Paruzji. I zrobił to, mimo że dla Judyty Syrek, współautorki, którą o. Badeni zmusił w istocie do zajęcia się sprawą, temat z początku wydał się nieciekawy i nieszczególnie chwytliwy. „Gniew Boży nie dotyczy jednak tylko jednostek, ale również całej ludzkości. Pewien rodzaj zła bardzo wyraźnie prowokuje gniew Boga. […] Aborcja dokonywana w milionach i pedofilia – to są dwa grzechy, które budzą gniew Boga, wyraźnie to widzę. Krzywda dziecka przez zamordowanie go i krzywda dziecka przez bardzo poważne uszkodzenie jego psychiki to są dwie rzeczy, które nie tyle zapowiadają Paruzję, ile grożą ujawnieniem gniewu Bożego”. Jedno jest jednak pewne: ta książka nie skupia się na wskazywaniu czasu. Ona jest wezwaniem do nawrócenia dla każdego z nas. Nawrócenia, które powinno dokonywać się w obliczu Paruzji.


Nagły kryzys po operacji, jaką Betty J. Eadie przechodziła w wieku trzydziestu jeden lat, sprawił, że znalazła się w stanie śmierci klinicznej. Doświadczenia, które wówczas stały się jej udziałem, uważane są za jedne z najpełniejszych i najbardziej wstrząsających wizji „życia po życiu”, z jakimi kiedykolwiek zetknęli się studiujący to zjawisko badacze. Po odratowaniu Betty potrafiła przekazać i odtworzyć z niemal fotograficzną wiernością wszystko, co zobaczyła, co usłyszała i czego się nauczyła. Przeżyciami, które zmieniły jej widzenie świata i całe życie, pragnie się obecnie podzielić z innymi ludźmi, przynosząc im w ten sposób nadzieję i pocieszenie.


Niezwykła książka dla wierzących i niewierzących; dla szukających i nawróconych; tak niezwykła jak jej autor, flamandzki zakonnik, przyjaciel człowieka – Phil Bosmans.  Spojrzenie na Boga oczami wielkiego człowieka, przyjaciela ludzi.


Książka ta jest pierwszą w Polsce publikacją, która tak obszernie przybliża sens i treść objawień Matki Bożej Bernadetcie w Lourdes. Poznamy w niej aktualne oblicze Lourdes, śmiało spoglądającego w przyszłość. Jacques Perrier, biskup diecezji Tarbes i Lourdes, przedstawia w niniejszej książce 12 misji Lourdes w służbie nowej ewangelizacji, opatrzone relacjami świadków. Autor opisuje misje Kościoła, m.in. wobec osób niepełnosprawnych, chorych czy osób pozbawionych praw, oraz problem zjednoczenia chrześcijan i szeroko pojętego dialogu międzyreligijnego.


Niezwykłe losy Leokadii Głogowskiej i jej marynarskiego kołnierzyka, który wraz z nią przewędrował od Wałbrzycha do World Trade Center. 11 września 2001 r., w chwili ataku na World Trade Center, na 82. piętrze Północnej Wieży znajduje się Polka, Leokadia Głogowska, dla której dokładnie o godzinie 8.46 rozpocznie się dzień największej w życiu próby… Najważniejszym zadaniem każdego z nas w ziemskiej wędrówce do Nieba jest dążenie do tego, by wciąż więcej być. Okazuje się jednak, że w naszym życiu są takie dni, dni próby, w których „więcej być” to za mało… Wątek World Trade Center jest powodem, a nawet pretekstem do tego, by opowiedzieć czytelnikowi coś więcej. Dlatego też czytając tę książkę, przeżywamy z jej główną bohaterką trudny, a zarazem jakże pogodny czas nauki w Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, przeżywamy okres Duszpasterstwa Akademickiego w Zielonej Górze i wraz z nią doświadczamy trudnych decyzji, związanych z emigracją do Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Książka pomaga dostrzec, jak to, co przeżywamy dziś, ma swoje odniesienie do przyszłości…


Książka „Małżeństwo i rodzina – 50 pytań” uzbraja nas w prawdy i argumenty skutecznie zwalczające zwodnicze slogany środowisk, które podjęły walkę z chrześcijańską rodziną. Jej wartość podnosi fakt, iż autor książki Jacek Pulikowski jest czynnym obrońcą życia i rodziny, zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin. Lektura „Małżeństwa i rodziny – 50 pytań” jest pożyteczna nie tylko dla tych osób, które są aktywnie zaangażowane na rzecz obrony rodziny. Książka ta jest także znakomitym poradnikiem dla wszystkich, którzy pragną znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące problemów małżeństwa i rodziny, a zwłaszcza dla tych, których rodziny przeżywają kryzys.


„Prostota serca” przybliża postać jednej z dwudziestowiecznych mistyczek Kościoła, która zmarła, mając niewiele ponad… sześć lat. Książka stanowi poprzedzony obszernym komentarzem zbiór tekstów Antoniny Meo (15.12.1930-03.07.1937). Ile trzeba mieć lat, aby zostać Świętą? Intrygujące, ale źle postawione pytanie, łaska bowiem nie ogląda się ani na wiek, ani na nasze teologiczne przygotowanie – Bóg obdarza nią kogo chce, kiedy chce, jak chce. Dziewczynka, nazywana w domu Nennoliną, pisała: „Kochany Jezu, chcę być Twoim kwiatem, […] który stoi na ołtarzu zawsze piękny i otwarty i który nigdy nie usycha, a tym kwiatem jest lilia” (list z 9 marca 1937). Jej liściki i myśli są świadectwem mistycznych doświadczeń, odzwierciedlają bliską więź z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Życie tej sześciolatki, jak pisze we wprowadzeniu karmelita Luigi Borriello, jest przykładem duchowego dziecięctwa i powierzenia się Bogu, do którego Jezus zaprasza wierzących w Niego. „Prostota serca” stanowi zarazem pierwszą z serii książek, które przybliżają życie i myśl ludzi zafascynowanych Bogiem. Owe „Teksty mistyczne” są zaproszeniem do odkrycia bogactwa chrześcijańskiej duchowości.


Treść książki jest swoistym dialogiem między czytelnikami włoskiego tygodnika „Famiglia Cristiana” a autorem książki, który odpowiada na tzw. „trudne pytania” zawarte w listach czytelników. Mamy nadzieję, że także polscy czytelnicy znajdą w tej książce wyjaśnienie nurtujących ich niepokojów. Bo przecież problemy dotyczące zasad moralnych, wpisanych w ludzkie sumienie, i trudności w ich przestrzeganiu są (i były) podobne dla ludzi każdej epoki i narodowości. „Nie jest przydatna etyka sytuacyjna ani nawet etyka abstrakcyjna, która wszystkim odpowiada na wszystkie pytania, ryzykując tym, że w rzeczywistości nie udzieli odpowiedzi nikomu. To, co jest rzeczywiście potrzebne, to umiejętność powiązania w teorii i praktyce etyki – to jest wartości i norm moralnych – i sytuacji, które cechuje trudna do wyrażenia niepowtarzalność”.


Może się wydawać, że kiedy się modlisz, to nic właściwie się nie zmienia. Jednak dowody siły modlitwy przychodzą później, kiedy pracujesz albo służysz. Każda strona tchnie przekonaniem, że Bóg dzisiaj jest obecny w świecie i w życiu ludzi jako Bóg żywy i że dla Boga wszystko jest możliwe. Książka pokazuje, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, jednak musimy czasem wykazać się cierpliwością i godzić się z Jego wolą.


„Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko”. Zapiski ks. Jerzego po raz pierwszy wydane były w Paryżu w 1985 r., kilka miesięcy po jego śmierci. Gdyby nie papież Jan Paweł II i determinacja wydawcy, być może zapiski nie ukazałyby się w ogóle. Zapiski ks. Jerzego Popiełuszki obejmują lata 1980-1984, a więc najważniejszy okres jego działalności duszpasterskiej i patriotycznej. Pochodzą z trzech różnych zeszytów: z kieszonkowego notesu w kratkę formatu A6, zawierającego zapiski z podróży do Ameryki w czerwcu i lipcu 1980; z niebieskiego zeszytu szkolnego – okres od listopada 1982 do maja 1983; ze szkolnego brulionu w czarnej okładce – okres od grudnia 1983 do czerwca 1984. Luka pomiędzy pierwszym a drugim zeszytem została przez wydawcę uzupełniona obszerną notą, opisującą życie ks. Jerzego i jego działalność, opartą w dużej mierze na jego wypowiedziach dla prasy i radia. Wstęp do obecnego wydania zapisków napisał ks. Jerzy Małkowski.


Ta książka to zbiór historii o tym, jak Jezus wędrował wraz z uczniami do Jerozolimy. Daje nam obraz szczegółów ich codziennego życia. Podczas podróży Jezus dotyka serc, duszy i myśli wszystkich, z którymi rozmawia. Czyniąc to, wielokrotnie objawia swoją Boskość. Gdy czytałem tę książkę, czułem, że zdobywam wiedzę o uczuciach i myślach Jezusa, który żył niegdyś jako człowiek podobny do nas. Jego radości, smutki, Jego jedność z Ojcem oświecała Jego Boska mądrość i Jego ludzka wiedza. „Polecam tę książkę każdemu, kto chce poznać Jezusa bardziej osobiście, kochać Go goręcej i lepiej naśladować” (o. Richard McSorley SJ).


To książka dla wszystkich, którzy mają problem z modlitwą różańcową, którzy czują pewne zniechęcenie na myśl o tej modlitwie, ale również dla tych, którzy Różaniec kochają. Ci pierwsi zrozumieją i pokochają modlitwę różańcową, a Ci drudzy pokochają ją jeszcze bardziej. „Ludzie, którzy odmawiają Różaniec, odkrywają na nowo wewnętrzny spokój i cieszą się zdrowiem ciała, umysłu i ducha. Wielu wielkich świętych przyznawało, że ich najgłębsze medytacje wypływały z refleksji nad życiem, męką i śmiercią Jezusa” (o. Robert De Grandis).


Te wstrząsające teksty zainspirowały Mela Gibsona do nakręcenia filmu „Pasja”. Książka jest nowym polskim tłumaczeniem fragmentów mistycznych wizji Sługi Bożej Anny Katarzyny Emmerich. Wierne ewangelicznemu opisowi Męki Pańskiej, uzupełniają go wieloma szczegółami, osiągając niespotykaną siłę wyrazu. Wspaniale pokazują rolę Matki Bożej w naszym odkupieniu. Sługa Boża Anna Katarzyna Emmerich poprzez szczególne powołanie mistyczne ukazywała światu ogromną wartość ofiary i współcierpienia z ukrzyżowanym Panem Jezusem.


Książka „Z grzechu do wolności” jest przede wszystkim książką nadziei. Jej głównym bohaterem jest Jezus Chrystus działający w mocy Ducha Świętego. Nie narodziła się ona za biurkiem ani w jakimś centrum badawczym, rodziła się natomiast na pełnych przygód szlakach Ducha Świętego, który zawsze jest pełen zaskakujących dla człowieka inicjatyw. Po przeczytaniu opisu tych zdumiewających wydarzeń pojawia się nieodparte stwierdzenie, że istnieje jeszcze bardzo dużo tajemnic, jakie Bóg chce objawić człowiekowi… Krótko mówiąc, rodzi się pragnienie, aby każdy mógł żyć Dobrą Nowiną.


To niezwykła opowieść o niezwykłej przyjaźni. Nie jest to ani biografia Wandy Półtawskiej, ani jej wspomnienia. To publikacja wyjątkowych dokumentów – wieloletniej osobistej korespondencji autorki z jej kierownikiem duchowym ks. Karolem Wojtyłą. Chociaż w tych listach przewija się wątek biograficzny, jak wspomnienie o ponad czteroletnim pobycie autorki w hitlerowskim obozie, czy też fakt jej cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Ojca Pio, to jednak zasadniczą ich treścią są dzieje duszy autorki. Jednocześnie z osobistych listów ks. Karola Wojtyły możemy poznać jeszcze bliżej jego duchowość, a także głęboką troskę duszpasterza o duszę jemu zawierzoną oraz o prawidłową relację przyjaźni kapłana z kobietą. Pośrednio książka ta ujawnia też nieznane dotąd fakty z życia ks. Karola Wojtyły, jak choćby stan jego ducha w chwili wyboru na papieża w roku 1978. To fascynująca lektura, która z pewnością zainteresuje każdego, kto chciałby jeszcze lepiej poznać Wandę Półtawską i osobę św. Jana Pawła II. Całość „Beskidzkich rekolekcji”, z wyjątkiem ostatniego rozdziału, została przeczytana, uzupełniona i zaaprobowana przez samego papieża.


Duchowemu synowi, który powiedział do niego: „Ojcze, niektórzy ludzie zaprzeczają istnieniu szatana”, Ojciec Pio odpowiedział: „Jak można wątpić w jego istnienie, skoro widzę go cały czas wokół siebie?”. Ta odpowiedź potwierdza dwie sprawy. Po pierwsze, że Ojciec Pio był mocno przekonany o istnieniu szatana, a po drugie – szatan ciągle zastawiał pułapki na czcigodnego Ojca.


Autor Mateusz Pietrzak – student V roku Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej – postanowił zebrać świadectwa mężczyzn, którzy poprzez swój zawód lub hobby ukazują własne męstwo, odwagę i siłę, a jednocześnie są członkami Kościoła. Pietrzak przyznaje, że celem projektu jest również dodanie odwagi chłopakom i mężczyznom, którzy w swoich środowiskach wstydzą się przyznać do wiary w Jezusa Chrystusa. „Trzeba zwrócić im uwagę, że w wyznawaniu Chrystusa we współczesnym świecie są właśnie męstwo, odwaga i siła”. Ci mężczyźni zgodzili się opowiedzieć o swej wierze i pracy. Wśród nich jest trzech taterników, członek Związku Strzeleckiego, pirotechnik, zdobywca Mount Blanc, dwóch ratowników WOPR, dwóch członków grupy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz jeden zawodowy antyterrorysta. To historie mężczyzn, którzy odnaleźli swoje miejsce w Kościele. Dla nich być żołnierzem Chrystusa oznacza z pasją wykonywać swoją pracę, nierzadko narażając własne życie. Codziennie walczyć ze swoim zmęczeniem, stresem, zniechęceniem. Walczyć o czas dla rodziny, o czas na modlitwę, o czas dla innych.


Torpedują słowem w walce o dusze! Rockowy muzyk i wędrowny kaznodzieja tropią dwa wilki, które żyją w każdym z nas. Wilk zły nie ma nam nic do zaoferowania, ale atakuje podstępnie, z zaskoczenia. Robi wszystko, żeby nas upodlić. Wkręca w najgorsze sytuacje. Wilk dobry to Wszechmoc, która z niczego potrafi stworzyć życie. Ten wilk wiernie chodzi za nami i pokazuje naszą wartość. Autorzy opowiadają o ekstremalnej drodze, którą każdy musi przejść. O drodze, na której często dopada nas zwątpienie, depresja, bunt, ale też spotyka szczęście, radość i spełnienie. Celnie i konkretnie. Autentycznie na maksa. Obaj każdego dnia toczą walkę z jednym i drugim wilkiem, i nie zawsze udaje się wybrać tego dobrego.


Historia narkomana, któremu Bóg dał drugie życie. Nieustanna zabawa, alkohol i przypadkowe kontakty seksualne, coraz mocniejsze narkotyki, kolejne przekręty i kradzieże – tak wyglądało życie Andrzeja Sowy. A wszystko zaczęło się od momentu, w którym będąc w niższym seminarium duchownym, jako 14-latek po raz pierwszy zapalił marihuanę. W międzyczasie wraz z zespołem Maria Nefeli wygrał festiwal w Jarocinie i zyskał szacunek punkowej sceny muzycznej, by jednak po zaledwie kilku latach na własne życzenie wszystko stracić. Narkotyki okazały się ważniejsze. Gdy myślał, że nie ma już ratunku, że nikt już o nim nie pamięta, Bóg nieoczekiwanie wyciągnął do niego rękę. To niezwykle poruszające świadectwo daje nadzieję, że nigdy nie jest za późno, by zawrócić, a Bóg zawsze czeka, by dać człowiekowi drugą szansę.


Dzięki Eucharystii nie ma nikogo, kto by żył niepotrzebnie na świecie. Nikt nie może powiedzieć: Komu potrzebne jest moje życie? Po co żyję na świecie? Istniejesz na świecie dla bardziej wzniosłego celu, niż mógłbyś to sobie wyobrazić. Istniejesz po to, by być żywą ofiarą, by razem z Jezusem być Eucharystią. Jeśli Kościół jest zaczynem świata, to Eucharystia jest zaczynem Kościoła. Eucharystia buduje Kościół, czyli przemienia go w Chrystusa w różny sposób, w różnych momentach: poprzez konsekrację, poprzez komunię, poprzez kontemplację i poprzez naśladowanie.


Kiedy Colton Burpo cudem wyzdrowiał po nagłej operacji wycięcia wyrostka robaczkowego, jego rodzina nie posiadała się z radości. Nie spodziewała się jednak, że w ciągu następnych kilku miesięcy usłyszy piękną i wyjątkową historię o podróży małego chłopca do nieba i z powrotem. Niespełna czteroletni Colton oznajmił rodzicom, że opuścił swoje ciało podczas zabiegu, wiarygodnie opisując, co jego rodzice robili, gdy on leżał na stole operacyjnym. Opowiadał o wizycie w niebie i przekazywał historie ludzi, z którymi spotkał się w zaświatach, a których nigdy wcześniej nie widział. Wspominał nawet o zdarzeniach mających miejsce jeszcze przed jego narodzinami. Zaskoczył swoich rodziców opisami i mało znanymi szczegółami o niebie, dokładnie pasującymi do tego, co podaje Biblia, a przecież nie mógł ich stamtąd znać, bo jeszcze nie umiał czytać. Z rozbrajającą niewinnością i typową dla dziecka prostolinijnością Colton opowiadał o spotkaniach z członkami rodziny, którzy już dawno odeszli z tego świata. Opisywał Jezusa i anioły, twierdził, że Bóg jest „bardzo, bardzo duży” i naprawdę nas kocha. Historia ta – opowiedziana przez ojca przywołującego proste słowa własnego syna – ukazuje miejsce, które czeka na nas wszystkich, gdzie, jak mówi Colton, „nikt nie jest stary i nikt nie nosi okularów”. „Niebo istnieje… naprawdę!” na zawsze zmieni sposób, w jaki myślisz o wieczności, pozwalając ci przyjąć perspektywę dziecka i uwierzyć jak ono.


W najnowszej książce Szymon Hołownia w nietypowy sposób zachęca nas do zmagań z Kościołem i własną wiarą. Książka odpowiada zarówno na pytania tych, którzy o Kościele wiedzą niewiele, a chcieliby wiedzieć więcej – np. dlaczego pościć w piątek i czemu Kościół nie lubi wróżek – jak i tych, którzy są na wyższym poziomie wtajemniczenia. Dla nich będą interesujące rozważania o jałmużnie, wpływie kościelnej formacji na tembr głosu księży czy godzeniu zła w świecie z Bożą dobrocią. Możemy sprawdzić swoją religijną wiedzę, a także zastanowić się nad rzeczami, o których wcześniej nie mieliśmy okazji pomyśleć. Hołownia odkurza zapomnianych świętych, którzy mogą nam towarzyszyć i wspierać nas w grze o zbawienie, pokazuje, jak dziś można przestrzegać 10 przykazań lub je łamać. Książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek związanych mniej lub bardziej z religią i Kościołem, obficie czerpie zarówno z popkultury, jak i z klasyków duchowości.


„Ja nie szukam cudów. Jednak kiedy się zdarzają i Kościół je uznaje, mamy prawo o nich mówić” (Ron Tesoriero, wypowiedź dla Radia Watykańskiego). Jezus pozwolił Tomaszowi dotknąć swych ran. To samo robi dla nas w nowym tysiącleciu. Czasami trzeba zobaczyć, aby uwierzyć. Konsekrowana Hostia zmienia się w ciało. Niewidomy odzyskuje wzrok, by obejrzeć film o Eucharystii. Niewykształcona mistyczka, w nieznanych sobie językach i bez błędów teologicznych, zapisuje setki stronic głębokiego nauczania i komentarzy biblijnych. Czy te i inne niezwykłe zjawiska zasługują na wiarę? Co mówi o nich nauka? Ron Tesoriero od ponad dwudziestu lat poszukuje odpowiedzi na podobne pytania. Towarzyszy naukowcom, którzy przyglądają się nadzwyczajnym zjawiskom w Kościele katolickim. Wyniki analiz potwierdzają to, w co wierzymy. Opisuje cuda Eucharystyczne, doświadczenia współczesnych mistyków i stygmatyków, badania całunu turyńskiego i chusty z Oviedo oraz testy na próbce relikwii Krwi Chrystusa. Te fascynujące relacje poruszają serce i umysł.


Papież Pius XII, nazajutrz po swojej śmierci 9 października 1958 r., był przedmiotem koncertu hołdów podziwu i wdzięczności. Kilka lat później stał się jednak bohaterem czarnej legendy. Twierdzono, że podczas wojny uczestniczył obojętny i milczący w zbrodniach przeciw ludzkości, które powstrzymać mogłoby jedno jego przemówienie. Żeby powrócić z fikcji do rzeczywistości, z legendy do historii, istnieje tylko jeden sposób: odnieść się do dokumentów oryginalnych, które wyrażają bezpośrednio działanie papieża. Stąd decyzja powzięta w 1964 r. przez Pawła VI, by zezwolić na publikację dokumentów Stolicy Apostolskiej. Archiwa Sekretariatu Stanu rzeczywiście zachowują zbiory dokumentów, w których można prześledzić, często z dnia na dzień, czasami z godziny na godzinę, działalność papieża i jego służb… „Nie ma żadnego śladu świadczącego o rzekomym sprzyjaniu papieża Niemcom. Dokumenty świadczą o wielkich wysiłkach papieża czynionych w celu powstrzymania deportacji” – pisze francuski jezuita Pierre Blet, jedyny żyjący członek grupy naukowców, która na zlecenie Watykanu opracowywała dokumenty z okresu faszyzmu i II wojny światowej.


Bardzo ciekawy rozdział poruszający temat, jak doszło do tego, że Lucyfer stał się Szatanem, dlaczego nie został zgładzony od razu i jak udało mu się zwieść ludzkość oraz ogromną rzeszę aniołów. Krzyż na Golgocie nie tylko świadczy o niezmienności prawa, lecz także ogłasza całemu wszechświatu, że zapłatą za grzech jest śmierć. Przedśmiertny okrzyk Zbawiciela: „Wykonało się” był pogrzebowym dzwonem dla szatana. Rezultat wielkiego boju, który trwał i rozwijał się przez długie wieki, został ustalony; ostateczne wykorzenienie zła stało się pewne.


Św. Jan Paweł II to bez wątpienia postać wyjątkowa dla całego Kościoła, jak i dla zwyczajnych ludzi na całym świecie. Autor przedstawia nam na to wiele argumentów. Już w młodości Karol Wojtyła przejawiał wielki zapał do nauki i modlitwy. Wszyscy mówili, że zostanie księdzem, on jednak inaczej widział swoje przyszłe życie. Chciał zdawać na polonistykę, co zresztą mu się udało. Gdyby nie II wojna światowa, może inaczej potoczyłyby się jego losy. Nie można też oczywiście zapomnieć o wielkim talencie aktorskim młodego Karola, który przed i w trakcie wojny udzielał się w Teatrze Rapsodycznym. Jak również wspomina nam autor, młody Wojtyła był wręcz „napalony” na naukę języków obcych. Już jako papież znał ich 6: łacina, angielski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański. Podsumowując jednak postać Jana Pawła II, autor poddaje w wątpliwość, czy w naszych czasach pojawi się jeszcze postać tak wielkiego formatu – mimo że w pewnych sprawach nieustępliwa, to jednak otwarta i gotowa nieść pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Jakim papieżem był więc Jan Paweł II? Autor twierdzi, że najlepiej oceni go historia. Książka Tada Szulca „Jan Paweł II” wywiera ogromne wrażenie na temat Ojca Świętego. To biografia bardzo rzetelna, zawierająca wszystkie ważne daty, a nawet fragmenty niektórych dzieł literackich Jana Pawła II. Całość napisana jest z rozmachem, tak aby czytelnik sam mógł przyjrzeć się fenomenowi tej postaci. Pozycja godna polecenia.


Kolejny, nowy tom pięćdziesięciu tekstów biskupa Józefa Zawitkowskiego, zatytułowany „Jam sługa Twój…”.  W formie przekazu mają one jednak coś z poezji, przypominają w swym duchu poezję ks. Twardowskiego. Ich przesłanie jest niezwykle proste i zarazem bardzo trudne: chrześcijanin – w imię miłości Bożej – ma być po prostu świadkiem dobra, którego najpełniejszym źródłem jest Bóg. Nie potępienie zła jest zatem istotnym przesłaniem biskupich kazań, choć nie brakuje w nich świadomości istnienia zła. Ponad wszystko jest w tych, jakże często bardzo osobistych, emocjonalnych wypowiedziach wołanie o dobro, jest pozytywne przepowiadanie Ewangelii, podnoszenie ludzi na duchu, by im się łatwiej żyło ze świadomością posiadanej wielkiej godności dziecka Bożego.


Pod takim tytułem ukazała się książka opowiadająca o pierwszym, uznanym w Kościele za błogosławione, małżeństwie: Marii Corsini i Luggii Beltrame Quatrocchich. Procesy beatyfikacyjne każdego z małżonków prowadzone były oddzielnie. Zakończyły się w tym samym czasie. Maria Corsini i Luigi Beltrame Quattrocchi: oto bohaterowie historii, która bierze swój początek w wielkiej miłości i w decyzji o małżeństwie, rozwija się w codziennym życiu rodzinnym i zawodowym, a dopełnia się w oficjalnym potwierdzeniu przez Kościół świętości ich postaw.


Najważniejsza książka Billa Hybelsa, do której napisania przygotowywał się 35 lat. Najnowsza książka autora „Zbyt zajętych, by się nie modlić” mówi przede wszystkim o tym, że Bóg chce prowadzić nas wszystkich. Chce być obecny w naszym życiu, strzec nas i pomagać nam na każdym kroku. Bóg mówi do wszystkich. Jak usłyszeć Jego szept? Autor przedstawia także poruszające świadectwa tych, dla których posłuszeństwo Bożym podszeptom okazało się największą przygodą życia.


Jeśli ktoś z Was wątpi lub sadzi, jakoby Bóg nie istniał i że życie po śmierci to dobry materiał dla filmowców, lub jeśli ktoś uważa, jakoby ze śmiercią wszystko się kończyło, niech przeczyta ten tekst, dokładnie – od początku do końca. Wasze zdanie, choćby nie wiem jak sceptyczne, z pewnością się zmieni. Tekst traktuje o dobrze udokumentowanym zdarzeniu z 1995 r. Gloria Polo jest Kolumbijką, dentystką. Wskutek uderzenia pioruna była tak poważnie ranna, że przez kilka dni znajdowała się w śpiączce. Przy życiu podtrzymywały ją szpitalne urządzenia medyczne. Gdyby je wyłączono, umarłaby. Opiekujący się nią lekarze spisali ją na straty i chcieli odłączyć aparaturę. Jednak jej siostra, która też jest lekarzem, domagała się, by podtrzymywać ją przy życiu. Podczas śpiączki Gloria Polo znajdowała się po drugiej stronie rzeczywistości, w zaświatach. Potem wróciła do życia, by złożyć świadectwo tym, którzy nie potrafią uwierzyć. Przyniosła stamtąd ważne orędzie. Najlepiej sami je przeczytajcie, spisane bezpośrednio z jej ust.


Książka o. Józefa Witki OFM „Czyściec. Wezwanie do modlitwy za zmarłych” stanowi przystępne i pouczające wprowadzenie do katolickiej nauki o czyśćcu i jednocześnie przypomnienie o naszej powinności wobec dusz czyśćcowych, które oczekują na wsparcie modlitewne. Autor książki opiera się w swoich rozważaniach na temat czyśćca na Piśmie Świętym i Tradycji Ojców Kościoła i soborów, a także na objawieniach prywatnych, m.in. św. Katarzyny z Genui, Marii Simmy czy Stefanii Horak, które zawierały w sobie świadectwo dusz czyśćcowych proszących o modlitwę i opowiadających o swoich cierpieniach.


Cały świat poznał jej syna. Każdy, kto miał okazję rozmawiać z Janem Pawłem II, podkreślał, jak dobrym, ciepłym i niezwykłym człowiekiem jest Ojciec Święty. A on często wspominał, jak wiele zawdzięcza swojej matce i rodzinie, którą udało jej się stworzyć. Kim była matka papieża? Jak wyglądało jej życie? Jaki był dom, w którym wychowywał się Karol Wojtyła? Dziennikarka i publicystka Milena Kindziuk przez kilka miesięcy przemierzała Polskę w poszukiwaniu choćby najdrobniejszych informacji o Emilii Wojtyłowej, z domu Kaczorowskiej. Rozmawiała z krewnymi rodziny Wojtyłów oraz najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II. Przeglądała księgi parafialne, miejskie kroniki, muzealne zbiory. Dotarła do niepublikowanych wcześniej zdjęć i nieznanych dokumentów. W ten sposób powstała książka „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej” – wyjątkowy portret kobiety, która dała życie przyszłemu Ojcu Świętemu, osoby niezwykle silnej, odważnej i całkowicie oddanej swojej rodzinie.


Intrygująca powieść o miłości między młodym Amerykaninem a japońską studentką. Dziewczyna była komunistką, mężczyzna – chrześcijaninem. Bardzo zależało mu, aby kobieta zmieniła swoją wiarę, postawił jej ultimatum, które powinna spełnić. Czy jednak w imię miłości gotowa była wyrzec się swojej dotychczasowej wiary? Akcja toczy się w Kraju Kwitnącej Wiśni w burzliwych latach powojennych. Różnice religijne, kulturowe oraz polityczne Zachodu i Wschodu rzutują na losy bohaterów i zaskakują nieoczekiwanymi rozwiązaniami, ale „to, co jest w miłości, pozostaje, […] pozostaje na zawsze, bez końca…”.


Dzienniczek perkusisty, znanego polskiego muzyka, członka zespołu „Skaldowie”, a zarazem świeckiego rekolekcjonisty. „Dzienniczek perkusisty” to jego najbardziej znana i sztandarowa książka, w której opisuje swoją codzienną drogę nawrócenia.


„Aby poznać Ojca Pio i zrozumieć fenomen jego wielkości, trzeba poznać jego Mszę św. Była ona czymś wyjątkowym, co odróżniało ją od wszystkich innych Mszy odprawianych na całym  świecie. W jej celebracji sam odprawiający był uosobieniem Hostii. Eucharystia sprawowana przez stygmatyka stała się tak specyficzna, iż dla podkreślenia jej indywidualnego i odmiennego charakteru utarło się używanie sformułowania „Msza Święta Ojca Pio” jako jej nazwy własnej. Niniejsza książka próbuje ukazać, czym dla Ojca Pio była Najświętsza Ofiara oraz w jaki sposób ją przeżywał i sprawował.


Któż z nas nie chciałby znać przyszłości? Ludzi zawsze interesowało to, czego jeszcze nie wiedzą lub nie znają. Proponujemy naszym czytelnikom pozycję, w której zgromadzone zostały wszystkie najbardziej znane przepowiednie dotyczące świata oraz losów Polski. Znajdziemy tu m.in. objawienia z Fatimy, Betanii, Medjugorje, proroctwa polskich Świętych i mistyków i inne.


Autorka tych pięknych modlitewnych rozważań „uczy nas bezwarunkowego zaufania do Boga” i po prostu tego, że „Bóg jest Kimś”. A jej książka pokazuje, że modlić można się wszędzie – na ulicy, w tramwaju, przy pracy… Madeleine Delbrel odnajdywała Boga i Jego wolę w najprostszych rzeczach codziennego życia. Napisała: „Nie ma trudu przypadkowego. Gdy spełniamy wolę Boga – wstając, przygotowując posiłek, wychodząc, załatwiając sprawunki, jadąc pociągiem – zagłębiamy się jak gdyby w jedność z Bogiem, przyjmując Jego wolę i pragnąc Jej”.


Barwna powieść płaszcza i szpady pióra klasyka tego gatunku. Ascanio, czeladnik Benvenuta Celliniego, znakomitego florenckiego rzeźbiarza i złotnika, przybył wraz zegarmistrzem do Paryża, by realizować zamówienie króla Francji. Tutaj spotyka piękną pannę, w której się zakochuje, lecz zanim ją zdobędzie, musi pokonać liczne przeszkody zanim ich uczucie zostanie uwolnione od czyhających na każdym kroku przeciwności losu. Zakończenie nie jest zatem zaskakujące, gdyż happy end jest wpisany w tradycję gatunku. Zanim jednak czytelnik odetchnie wraz z bohaterami, musi prześledzić ich burzliwe perypetie.